Фестиваль українського духу Бандерштат-2018: як це було?

3-5 серпня під Луцьком у селі Рованці пройшов вже у 12-те музичний фест “Бандерштат”, який у 2018 році відвідало понад 14 тисяч осіб!

Отже, маленький екскурс. Бандерштат – це всеукраїнський фестиваль, який започаткувався в далекому 2007 році і вже 12 років не здає позицій. Завзяті Волинські хлопці та дівчата пропагандують українську мову, культуру, життєву активність. Також, від багатьох інших фестів Бандерштат відрізняється ідеєю безалкогольного проводження часу. Тверезе мислення і чіткість танцю. Фест – це не тільки музика, а ще й гутіркова сцена, де виступають діячі культури, політики, ветерани УПА, які підіймають національний дух.

Також в арсеналі фесту є велопрогулянки, екскурсії нічним Луцьком, квести та прадавня гра вікінгів.

Отже, перший день фестивалю запам’ятався усім, як виступ О’Торвальда і його гімном. Також всі чекали виступу Плача Єремії та багатьох інших. За підсумками соцмереж та опитуваннь найбільш вразили виступом такі колективи як Чумацький шлях, Роллікс, Женя Скрудж та Letay, фінські парубки New Deadline, НіагАра, справжній метал від Space of Variations та багато інших. На протязі двох днів функціонувала нічна сцена, її ватажками слугував Dj Tapolsky та Joryj Ktoc. Взагалі, перший день частіше запам’ятовується нестримними емоціями і бажанням «тусанути» як слід.

Другий день фесту розпочався з традиційної для фесту йоги та гутірків, на яких можна було побачити Сергія Жадана, лідера національного корпусу Андрія Білецького та інших. Рух “Твоя країна” розповіли як подорожувати Україною та як насолодитися її  пам’ятками та краєвидами. Та отже перелетим на сцени, яких взагалі-то цілих три! Тобто, хочешь послухати щось поп-рокове та трохи пошаленіти – вибирай головну сцену; хочешь спокійнісінько посидіти на Волинському лугу та порелаксувати – до твоєї уваги тиха сцена, на якій частіше бувало зовсім не тихо; а якщо тобі хочеться виплеснути свою дику енергію, розтріпати волосся та слемитися на повну – до твоєї уваги невгамовна urban stage! Насолодитись виступами Yurcash, Арсена Мірзояна, прогнати негатив під незмінних хедлайнерів, земляків фесту, гурту Тартак, побачити “I am giant”, хлопців, які приїхали з самого краю Землі, Нової Зеландії. Тиха сцена вразила виступом проникливої і дуже чуттєвої Mari Cheba, справжнім відкриттям наших сусідів білорусів, милих та драйвових NaviBand, тендітної і солодкої співачки Христини Соловій. Та на urban stage, здається, енергія не вичерпувалась, вона виплескувалась через край під відривних Jillhouse, Dash, БОРЩ та чешських металістів Sunset Trail.

Третій день, заключний, запам’ятався приємною втомленістю, але ще бажанням потусуватись під Другу Ріку, The Hypnotunes та порелаксувати під Один в каное, поринути у романтичну хвилю під Женя і Катя та Adam. Жадан і собаки були під враженням від того, що в гримерці вони вперше пили чай. Але пісенька «Бухло» таки прийшлася всім до душі.

Отже, це все дійство проходило під відкритим небом у селищі Рованці біля парку Лесі Українки. Широке велике поле, тиха річка, зелені насадження біля водоймища приємною хвилею захопили та манили до себе. Нескладно було знайти та доїхати до місця проведення. Непогано було розташовані сцени, сувенірна продукція та наметове містечко, розважальні дійства та фуд-корт.

З мінусів хочеться відмітити ціни на фуд-корт, обіцяли комплексний обід в районі 40-80 гривень, але насправді одна страва коштувала десь 50 і більше гривень. Розташування біотуалетів не зовсім зручне, так як вони знаходяться в одній точці і дібратися до неї, особливо в темряві, представляється складним. На жаль, на 3-й день дуже затримали виступи на тихій сцені по невідомим причинам, хоча всі виступи на інших сценах були дуже точними за часом.

Тема української гідності та війни проти агресора була піднята після кожного виступу кожного гурту, і здається, ведучі з цим трохи перебільшили. Страва, до якої додають сіль, має неперевершений смак, але страва, яку пересолять, їсти майже неможливо.

Взагалі, через весь “Бандерштат” проноситься червоною ниткою одна тема (і вона закладена в назві) – підняття патріотичного духу, відстоювання громадської позиції і любов до однієї тільки думки що ти – українець, і цього не треба соромитись. І взагалі, кожен вогник, який палав у патріотичному флешмобі #freesentsov вартий бути особистістю і що кожен цей голос має бути почутим. Цей фестиваль несе в собі віру у те, що ми будемо прокидатись з мирним небом над головою; показує, що українська культура живе і процвітає, не дивлячись ні на які перешкоди; що ми маємо можливість слухати якісний контент, ми знаходимо і відкриваємо своє серце для різноманітної творчості, будь то рок, метал-кор, лаунж та багато іншого. Наша мова жива і квітуча, наша творчість не знає меж, наша сила зможе перемогти і ми маємо право бути вільними.

Чи є сенс їхати на фест у 2019 році? Чому б і ні!

Адже за три дні ви отримуєте:

  1. Мальовнича локація і можливість вдихнути історію у старому місті.
  2. Можливість слухати той стиль, який вам до вподоби, іти за настроєм, відкривати нові напрямки
  3. Безалкогольна тусовка (так, безалкогольний фест звучить як оксюморон, але організаторам вдалося!)
  4. Можливість проголосувати на сайті за тих виконавців, яких хочеш почути (і обіцяли, що вони зроблять все можливе)
  5. Гарний настрій та втрата поганих емоцій. Тільки заряд на позитив!
  6. Знайомство з видатними діячами культури, журналістами, поетами та координаторами державних організацій.
  7. Розваги і атракціони, можливість відірватись від землі у повітряній кулі.
  8. Скуштувати смаколики, привезти друзям сувеніри та подарунки від різних груп, які мали можливість виступати на сценах
  9. Масовість заходу, адже останній раз відмітка відвідувачів перевалила за 14 тисяч, на трьох сценах виступило 60 гуртів!
  10. Фест чекає саме вас в наступному році, щоб бити всі рекорди!

Фестиваль українського духу Бандерштат

Офіційний сайт: http://bandershtat.org.ua/

FB: https://www.facebook.com/bandershtat/

Канал у телеграмі: https://t.me/Bandershtat18

 Автор: Руфіна Дзундза